CO NAKOUPIT

Mnoho zájemců o koťátko se ptá, čím krmíme naše kočky, případně jakou toaletu, škrabadlo a další nezbytnosti bychom doporučili. V tomto oddíle najdete odpověď a noví majitelé koťátek se zde mohou inspirovat. Pokud již s nějakou kočičkou žijete, nemusíte nutně pořizovat vše znovu, např. škrabadlo, přepravku využijete stávající a podle situace časem doladíte.
Konkrétní druhy krmiv doporučujeme na základě našich zkušeností, naše koťátka jsou na ně zvyklá, proto především v době, kdy se kotě adaptuje na svůj nový domov, je žádoucí pokračovat v dané stravě.
Co se týče dalších kategorií, rádi bychom zdůraznili, že pokud něco vyhovuje nám nebo našim kočkám, ještě to nutně neznamená taky vaši spokojenost. Vybírejte proto v klidu a s rozmyslem, každý může mít svůj názor a zkušenosti jiných mohou být odlišné.
Je-li to možné, k jednotlivým obrázkům je přiřazen i odkaz (po klepnutí se vám zobrazí v novém okně), abyste si mohli produkt bez hledání prohlédnout. Jestliže daný výrobek nabízí Zoohit, upřednostňujeme odkaz sem, neboť některé značky jsou k zakoupení pouze v tomto obchodu, také zde nejčastěji nakupujeme a i ceny jsou tu příznivé.
Pokud jste na zoohitu ještě nenakupovali, můžete využít 10% slevu na první nákup:
https://www.zoohit.cz/invitations/Vaclav.Hrdina/1
K ostatním výrobkům je odkaz také zpravidla na obchod, kde nakupujeme, samozřejmě daný výrobek můžete snadno vyhledat i jinde.

Jestliže jakýkoliv odkaz již není funkční, budeme rádi, když nám dáte vědět, abychom mohli odkaz upravit nebo nahradit jiným. Děkujeme.

Pro jednodušší orientaci seznam jednotlivých sekcí o výbavičce:

1. GRANULE
2. MOKRÉ KRMIVO
3. PAMLSKY
4. TOALETA
5. PODESTÝLKA
6. PŘEPRAVKA
7. ŠKRABADLO
8. PELÍŠEK
9. MISKY, FONTÁNA
10. HŘEBENY, KARTÁČE
11. ODCHLUPOVAČE
12. TRÁVENÍ
13. HRAČKY
14. PREVENCE

1. GRANULE

Granule mají kočičky stále k dispozici. Naše dospělé kočky téměř výhradně baští granulky N&D - Natural & Delicious Grain Free Prime a Ocean. Bohužel vzhled balení není zrovna moc povedený a může se stát, že někdo omylem koupí N&D Low Grain (nejsou bezobilné, obsahují navíc 10% špaldy a 10% ovsa), takže buďte při nákupu obezřetní. Balení granulí se časem může změnit nebo se také stává, že je použitý tzv. náhradní obal, který vypadá jinak. Příklad uvádíme na obrázcích. Vždy se proto řiďte názvem produktu, eventuelně složením.
Farmina vyrábí také další řady granulí pro kočky včetně veterinárních, takže lze vyzkoušet v případě potřeby i jiné druhy.
Vyzkoušeli jsme i konzervy N&D, ovšem bez úspěchu - ani jedna naše kočka se jich nedotkla. Upřímně nám se taky moc nezamlouvají, co se týče vůně ani vzhledu.
Stránky výrobce můžete navštívit zde nebo klepnutím na obrázek pro složení konkrétního druhu krmiva.
Nejoblíbenější N&D jsou u nás doma Ocean Grain Free rybí s pomeranči (Herring & Orange) a Prime kuřecí s granátovým jablkem (Chicken & Pomegranate), Prime jehněčí s borůvkami (Lamb & Blueberry) a Prime kančí s jablky (Boar & Apple). Naše koťátka dávají přednost také granulím N&D, ačkoliv mají na výběr i z jiných převážně bezobilných druhů (výjimku tvoří granule, které sice nemají ideální složení, ale mohou pomoci jako "mezistupeň" hlavně v případě, že kotě o granule vůbec nejeví zájem). Pokud některé naše kotě bude dávat přednost jiným granulím, dostane s sebou ve výbavičce jeho nejoblíbenější druh, protože jsme se s tím ještě nesetkali, dostávají tedy N&D. Misky s granulkami máme popsány, tudíž dobře víme, které kotě upřednostňuje jaké granulky.
Jestliže časem uznáte za vhodné, můžete přejít samozřejmě na jiný druh krmiva, ale mělo by to být na základě alespoň elementárních znalostí, co se týče složení daného produktu. Sofistikovaně se tématem výživy zabývá na Facebooku skupina "První kočičí výživová poradna", kde se můžete stát členem a získat spoustu dalších informací.
Některé kočky můžou mít při změně krmiva (platí i pro mokré krmivo) různé problémy především zažívacího charakteru, nejčastěji průjem, proto je třeba při změně krmení postupovat opatrně! Ideální je přechod na nové granule v průběhu minimálně týdne - 1.den 7/8 původní granule + 1/8 nové granule, 2.den 6/8 původní + 2/8 nové, 3.den 5/8 + 3/8, 4.den 4/8 + 4/8 neboli půl/půl, 5.den 3/8 + 5/8, 6.den 2/8 původní + 6/8 nové, 7.den 1/8 původní + 7/8 nové a 8.den jen nové granule. 

Granulky nemusíte kupovat dopředu, kotě má od nás dostatečné množství než koupíte nové.

ŘADA N&D PRIME + OCEAN BEZOBILNÉ
V zeleném kroužku na pytli Prime a Ocean je škrtnutý obilný klas, což znamená, že granule jsou Grain Free (tj. bezobilné), lísteček pod logem N&D bývá zelený nebo u rybích modrý. Také ale byly dodány pytle jiné, v červeném kroužku přeškrtnutý klas - téměř neviditelné a ani název produktu není úplně zřejmý při zběžném pohledu.
V řadě Prime se vyrábí ještě granule Kitten Chicken & Pomegranate (pro koťata), ale tyto granule mají identické složení jako Prime Chicken & Pomegranate, jen granulky jsou podstatně menší. 

ŘADA N&D ANCESTRAL + OCEAN NÍZKOOBILNÉ
V modrém kroužku na pytli Ancestral (nízkoobilné granule se špaldou a ovsem), lísteček pod logem N&D je béžový, ale u rybích také modrý stejně jako u rybích bezobilných. 

N&D ANCESTRAL CHICKEN & POMEGRANATE
N&D ANCESTRAL CHICKEN & POMEGRANATE
N&D ANCESTRAL LAMB &BLUEBERRY
N&D ANCESTRAL LAMB &BLUEBERRY
N&D OCEAN COD & ORANGE
N&D OCEAN COD & ORANGE
N&D ANCESTRAL CHICKEN & POMEGRANATE NEUTERED
N&D ANCESTRAL CHICKEN & POMEGRANATE NEUTERED

ŘADA N&D QUINOA BEZOBILNÉ

N&D QUINOA DIGESTION
N&D QUINOA DIGESTION
N&D QUINOA URINARY DUCK
N&D QUINOA URINARY DUCK
N&D QUINOA WEIGHT LAMB
N&D QUINOA WEIGHT LAMB

ŘADA N&D PUMPKIN + OCEAN PUMPKIN

N&D QUAIL & PUMPKIN
N&D QUAIL & PUMPKIN
N&D DUCK & PUMPKIN
N&D DUCK & PUMPKIN
N&D OCEAN HERRING & PUMPKIN
N&D OCEAN HERRING & PUMPKIN
N&D VENISON & PUMPKIN
N&D VENISON & PUMPKIN
N&D QUAIL & PUMPKIN NEUTERED
N&D QUAIL & PUMPKIN NEUTERED

ŘADA N&D VETERINÁRNÍ ZAHRNUJE 12 DRUHŮ DIET -
Gastrointestinal, Hepatic, Struvite, Struvite Management, Renal, Cardiac, Obesity, Diabetic, Ultrahypo, Neutered Male, Neutered Female a Hairball.

2. MOKRÉ KRMENÍ

Koťátka jsou zvyklá nejprve několikrát denně dostávat maso (syrové i vařené), konzervy nebo kapsičky. Frekvenci krmení postupně snižujeme a při odchodu do nového domova jsou koťátka naučená dostávat mokré již jen ráno a večer, případně uprostřed dne. Nikdy nekrmíme ve stejný čas, takže v novém domově nebývá problém přizpůsobit dobu krmení vašemu režimu.
Každý výrobek má označení, jestli se jedná o kompletní (complete) nebo doplňkové (complementary) krmivo. V případě, že vaše kočka má po celý den i noc k dispozici kvalitní granule, není třeba se těmito rozdíly příliš zaobírat. Zrovna tak, pokud krmíte mokrým krmivem jen jako doplněk ke granulím, není nutné koťatům brát konzervy jen pro koťata (kitten), ale můžete dávat konzervy určené pro dospělé (adult). V celkovém objemu spotřebovaného množství je rozdíl obsahu bílkovin a tuků (kotě versus dospělá kočka) v podstatě zanedbatelný. Struktura konzerv a kapsiček pro koťata je sice většinou jemnější, ale koťata si již snadno poradí s většími kousky.
Nejoblíbenější u našich koček jsou konzervy nebo kapsičky Cosma, Schesir, Miamor Feine Filets a Applaws. Další značky, které můžete vyzkoušet, mají dobrou kvalitu a zároveň i super cenu, jsou například Nuevo, Bozita, Mac´s, Animonda Carny. Naše kočičky je nedlabou, ale neznamená to, že je nemůžete vyzkoušet. Vyvarujte se, tak jako u granulí, hlavně produktům s obilninami a sójou a volte ty s vysokým obsahem masa.
Pokud vám kotě zrovna nebude papkat některý druh konzervy nebo kapsičky, kterých jste zakoupili více, klidně si je schovejte (mají dlouhé expirační doby) a nabídněte znovu po pár týdnech. Kočičky rády střídají příchutě a druhy a často začnou odmítat to, co měly nejraději, a žádají si změnu. Stejné to bývá i s masem - jestliže nechtějí hovězí dnes, můžou ho upřednostńovat za měsíc, proto je dobré nabízet příležitostně i to, co již kdysi odmítly.
Jestiže kočce předkládáte stále stejný druh mokrého krmení a není zvyklá na střídání různých druhů nebo příchutí masa, konzerv a kapsiček, můžou se při náhlé změně objevit zažívací problémy!
Konzervy či kapsičky je nutné nakoupit předem (pokud nebudete krmit pouze masem), množství, které od nás koťátka dostávají, nevystačí na dlouho.

KONZERVY

KAPSIČKY

3. PAMLSKY

Protože máme dost tristní zkušenost se všemi možnými pamlsky pro kočky, vybrali jsme do této kategorie jen ty ověřené. Samozřejmě to ještě neznamená, že zrovna vaše kočička bude ostatní také odmítat, ale vždy raději volte jen malý vzorek "na zkoušku". Výbornou zkušenost máme s pamlsky ze 100% sušeného masa Cosma nebo Zoolove. Zkoušeli jsme též hodně doporučovaný Orijen snack. Tyto kousky masa jsou měkčí a také menší, což je šikovné, ale našim kočkám zrovna neučarovaly. Některé naše kočky se mohou utlouci po tyčinkách z řetězce DM, které mají slušné složení a obsahují i kočičí trávu. Kočky jsou všeobecně velmi mlsné a některé si pochutnají pouze na pamlsku, který je složením velmi nevhodný. Proto takové pamlsky podávejte v omezeném množství.

4. TOALETA

Záchody můžete vybírat z obrovské nabídky. Ideální pro jednu kočku jsou záchůdky dva, ze začátku ale zpravidla vystačíte i s jedním. Máte-li dost místa, je lepší zvolit větší krytý záchod. My máme několik záchodků Super Queen (71 x 55 cm) a jsme s nimi spokojeni, ale i menší (kolem 54 x 39 cm) a také se tam kočka vejde. Alternativou k Super Queen co do velikosti je třeba Savic Nestor XXL (66,5 x 48,5 cm). Všechna naše koťátka jsou naučená na dvířka, takže se nemusíte uzavřeného záchodu s dvířky obávat. Před kryté záchody se vyplatí použít předložku, která omezí roznášení steliva daleko od záchodu. Nejvíce se nám osvědčila předložka s roštem Soft Touch Track Mat. Vhodná varianta může být i záchod uzavřený bez dvířek Petmate Booda Cleanstep, který chválili někteří majitelé našich odchovů, hlavně kvůli minimálnímu vynášení steliva, my ho zatím nemáme.
Při výběru v obchodě si vyzkoušejte, jak se záchod obsluhuje, některé záchody se špatně rozebírají, jiné už ani nemusíte rozebírat, protože mají odklápěcí kryt nebo jiné řešení. Při výběru na internetu si pročtěte recenze, zpravidla jsou tam nedostatky nebo naopak plusy zmíněny. Pro začátek vám stačí i úplně obyčejný otevřený záchod (bez nebo s rámem), ale při této variantě počítejte s větším nepořádkem v okolí.
Nezapomeňte na lopatku, ideálně hned několik, časem praskají. Lopatek je na výběr poměrně dost, ale ještě jsme neobjevili dokonalou. Nejraději používáme lopatku Catit, která je pevná, dobře se drží, snadno se přes ní prosévá stelivo a neláme se tak často jako ostatní.

TOALETY

PODLOŽKY, LOPATKY

5. PODESTÝLKA

Všechny naše kočky a i koťata jsou zvyklá na různé druhy hrudkujících podestýlek. Nejvíc se nám osvědčily některé Biokat´s, Tigerino Canada, Professional, z levnějších Brit Excellent. Můžete koupit i jakékoliv jiné hrudkující stelivo (v supermarketech mají cenově bezkonkurenční), ale počítejte s tím, že většinou hrudky nejsou tak kompaktní a pevné a také absorbce pachu není moc dobrá. Koťata jsou zvyklá na jemné, hrubší, bez vůně i parfemované, odlehčené i normální. V nových domovech zatím všechna koťata bez problémů akceptují i jiné druhy podestýlek, které vyhovují představám majitelů více (nehrudkující, silikátové, přírodní). 

6. PŘEPRAVKA

Jako nejvhodnější volí drtivá většina majitelů koček pevnou plastovou přepravku, která se dá zpravidla v autě připoutat bezpečnostním pásem. Nabídka je poměrně široká, různé velikosti a systémy otevírání. My máme přepravky dvě, obě typ Gulliver, velikost 3 (61 x 40 x 38 cm) a 2 (55 x 36 x 35 cm), větší je ideální na kocourka, menší postačí pro kočičku. Základní velikost 48 x 32 x 31 cm je opravdu hodně malá a nedoporučujeme ji. Dvířka máme jedna plastová a jedna kovová, nevidíme v tom zásadní rozdíl (ale slyšeli jsme i to, že některé kočky plastová dvířka koušou), vyrábějí se i s kovovými dvířky se zámkem (tato přepravka je požadována při letecké přepravě). Gullivery máme již několik let a jsou stále plně funkční. Nevýhodou je přístup jen z boku, takže pokud vám nebude kočička třeba u veterináře chtít ven, hůře se z přepravky vyndavá.
Další variantou jsou různé tašky nebo batohy.
Pro majitele bez auta je pro nutné návštěvy u veterináře ideálním řešením kočárek. 

7. ŠKRABADLO

Nezbytná součást výbavičky pro vaši kočičku. Škrabadla nabízí spousta firem, ale velmi často se jedná o nekvalitní výrobky s nevyhovujícími parametry. Nejsou úplně levné, paradoxně ale zároveň ani dlouho nevydrží. Protože jsme sami neměli potřebné informace o škrabadlech, pěkně jsme si naběhli :-D Nejhorší zkušenost máme u škrabadel potažených vyšším plyšem (není na pohled ani pohmat poznat, že je nekvalitní, projeví se po pár měsících), který donekonečna vypadává a všude se povaluje. Proto se vyplatí zakoupit šplhadlo sice dražší, ale ověřené majiteli koček a ve srovnání se škrabadlem nevalné kvality nakonec vychází podstatně levněji.
Chcete-li zvolit levnější variantu, doporučujeme škrabadlo Natural Paradise. Poměrně spokojeni jsme se škrábacím válcem, ale ani tady nevypadá životnost na extra dlouho. Jestliže chcete výrobek vysoce kvalitní, vybírejte u firmy Rajenpets (česká firma), kde vám sestaví škrabadlo i dle vašich představ po domluvě. Další výbornou variantou je Rufi (Drapaki - polská firma), kde nabízí i velký výběr potahových materiálů a můžete si vybrat i barvu dřeva.
Škrabadlo si můžete vyrobit i sami. Myslete na to, že ideální šířka sloupku je alespoň 12 cm. Sloupek má být také dostatečně dlouhý, aby si na něm kočička protáhla celé tělo. K obalení sloupku se dá použít sice i prádelní šňůra nebo kokosové vlákno, ideální je ale sisalové lano o průměru alespoň 8 mm. Kočky také milují různé poličky a odpočívadla, fantazii se meze nekladou.
Sami jsme pro kočičky vyrobili už několik odpočívadel a škrabadel. Mají je moc rády a s oblibou je střídají. Využili jsme například jednu šatní skříň, u které jsme celou polovinu a horní polici upravili tak, že lze prolézt skříní až pod strop. Víceméně nepoužitelné škrabadlo jsme přidělali k jiné skříni tak, aby bylo prospěšné. Z knihovny se stěhovaly knihy a kočičky mají prolézačku, která pokračuje řadou polic na přírodní strom a následují další police. Máme toho vymyšleno ještě hodně, jen ta realizace trochu vázne a nejprve řešíme jiné dodělávky. Ale věřte, že ten pohled na spokojené a zkoumající kočičky je krásný a určitě vymýšlejte, nebudete litovat.

DOPORUČENÁ ŠKRABADLA

VYROBENÁ ODPOČÍVADLA - další obrázky zde

NEKVALITNÍ ŠKRABADLA A JAK SE CHOVAJÍ - větší obrázky zde

8. PELÍŠEK

Jestliže máte škrabadlo, pohovku a postel, není úplně nutné mít pro kočičku i pelíšek, nejraději totiž obsazují tato místa :-) Nicméně i kočička, která nejraději tráví čas ve vaší posteli, ráda občas vyhledává jiná místa. Máme spoustu upravených odpočívadel, kde naše kočičky s oblibou lenoší a také několik pelíšků. Nejoblíběnější jsou pelíšky kulaté a měkké, ideálně s vysokým okrajem. Často se stává, že kočička odpočívá stále na jednom oblíbeném místě a jiných si nevšímá, avšak po nějaké době se zase její priority změní. Proto ani opomíjený pelíšek nemusíte hned odstraňovat.
Každé koťátko od nás do nového domova dostává s sebou podložku, která ze začátku koťátku připomíná domov, poslouží jako podložka do přepravky a také dobře nahrazuje i pelíšek, jestliže zatím jiný doma nemáte. Máte-li koťátko od nás již rezervované, vyberte si z nabízených vzorů podložek a sdělte nám výběr zavčasu, abychom je stačili objednat. Podložky koťátkům doma umísťujeme přibližně 14 dní před odchodem do nového domova, aby nebyly ještě moc použité a zároveň aby voněly domovem a prckům se tolik nestýskalo. Pokud si nestačíte vybrat včas, dostanete koťátko tu, která bude k dispozici.

NĚKTERÉ PELÍŠKY NAŠICH KOČIČEK

PODLOŽKY NA VÝBĚR

9. MISKY, FONTÁNA

Budete potřebovat minimálně tři misky: na granule (po celý den), misku na mokré krmení a misku na vodu (fontánu), ideálně keramické. Další možností jsou nerezové misky, ale ne všem kočkám je tento materiál příjemný. O plastu se traduje, že může způsobovat nebo podporovat kočičí akné. Nám se to sice nepotvrdilo, ale jsou chovatelé, kteří tuto tezi podporují vlastní zkušeností.
Protože granule často dosypáváme, máme je na více místech a dospělým i koťatům nabízíme více druhů, používáme keramické misky s menším průměrem a vyšší (aby nezabíraly moc místa). Lze je použít i na vodu. Miska na mokré krmivo by měla být dostatečně široká, nižší a nejlépe s okrajem, aby se kočce dobře jedlo. Výborné jsou misky Karlie (Německo) - bohužel máme jen dvě a již delší dobu nemůžeme sehnat originální, alternativou jsou misky stejného výzoru (vyrobené ručně v Belgii), které mají ale silnější stěny, takže jsou těžší a nejsou moc pěkně a kompletně glazované (zespodu).
Na pití používáme fontánky a jsou na ně zvyklá i koťata. Cirkulující voda ve fontáně povzbuzuje zvíře k častějšímu pití, proto je obzvláště u koček pořízení fontány dobrá volba. Máme dva druhy, keramickou a plastovou (stejné varování jako u plastových misek), s oběma jsme víceméně spokojeni. U keramické má kočka možnost si vybrat, odkud se jí lépe pije. Keramická je celkově těžší při manipulaci, oproti plastové má tichý chod. Je možné dokoupit filtr, který zabraňuje ucpání čerpadla chlupy. Plastová fontána Hagen obsahuje navíc uhlíkový filtr, který pomáhá absorbovat jiná znečistění vody a udržuje dobrou chuť vody. Jiné fontánky jsme ještě nevyzkoušeli, nemáme tedy s čím srovnávat.

10. HŘEBENY, KARTÁČE

Používáme hlavně menší kartáč s drátky a obyčejný hřeben. Vyzkoušeli jsme drátkové na konci s kuličkami, ten se nám žádný neosvědčil. Hřebeny vyrábí s různě hustými zuby, nejlepší je mít jeden řídký a druhý hustější a podle délky a hustoty srsti v daném období používat. Někteří chovatelé velmi chválí hřeben s otočnými zuby, ale nám nevyhovoval - jednak nám nic nevyčesal a druhak kočičky neměly rády jeho chřestivý zvuk. Máme i gumový kartáč, který nám sice chlupy moc nevyčesává, ale masáž s ním je kočičkám velmi příjemná.
Koťátka od nás dostanou malý kartáč s drátky a hřeben, nemusíte si tedy zatím pořizovat. I u této kategorie samozřejmě platí, že co vyhovuje jednomu, nenadchne jiného, takže pokud nebudete spokojeni, časem vyzkoušíte jiné varianty.

11. ODCHLUPOVAČE

Mít doma nějaký odchlupovač není sice nezbytně nutné, ale nechcete-li chodit chlupatí, určitě si ho pořiďte. Máte-li sušičku, je to sice nejlepší odchlupovač, ale někdy stačí v čistých věcech jen projít po bytě a stejně na vás nějaký ten chlup snadno ulpí.
Na garderóbu se nám celkem osvědčily čistící válečky s odtrhácími dílky lepenky, roličky se jednoduše vyměňují, ale spotřeba je vysoká (používáme Henry Schein). Vyzkoušeli jsme i silikonový váleček, ale při větším počtu chlupů je potřeba jej opláchnout a použít opakovaně nebo mít k dispozici více válečků. Měli jsme také rukavici, ta nám vůbec nevyhovovala, ale nevíme již, o jaký konkrétní výrobek se jednalo. Výborný pomocník je beruška, lze použít i na oblečení, ale je vhodná spíše na pohovku, škrabadlo, deky, koberce.

12. TRÁVENÍ

I přesto, že vaše kočička dostává kvalitní granule i kvalitní mokré krmivo, není zaručeno bezproblémové trávení tzv. bezoárů - chuchvalců srsti, které vznikají z chlupů, jež se do žaludku kočky dostanou především pravidelnou očistou srsti. Většina menších bezoárů projde zažívacím traktem, mohou ale vznikat i větší, které kočka vyzvrátí. Dobrým pomocníkem jsou různé pasty a doplňky stravy s maltózou nebo tráva.
Téměř všechny kočky "kočičí trávu" rády oždibují či přímo likvidují. Názory na to, proč vlastně kočky mají rády trávu, se různí. Většina odborné i laické veřejnosti se přiklání k tomu, že kočkám pomáhá k vyzvrácení nestravitelných částí stravy nebo bezoárů, eventuelně usnadňuje trávení hůře stravitelné potravy. Trávou jsou myšleny různé druhy šáchorů nebo obilí. Ideální je mít alespoň dvě rozrostlé kytky v květináči. K jedné má kočka přístup a druhá vám dorůstá na místě, kam se kočička nedostane. Pokud vidíte, že rostlinka už by potřebovala oživit, vyměníte za druhou a první necháte zase dorůst. Lze koupit v zahradnictvích, hypermarketech nebo i přes e-shop.
Další variantou můžou být i speciální nádoby, kam si zasadíte třeba pšenici (prodávají přímo i sáčky s "trávou", obsahují většinou jen obilná zrna a jsou předražené), pár dnů necháte vyrůst, aby ji kočka nevytáhla i s kořínky, a potom podle potřeby zastřihujete. Po nějakém čase je nutné zasít znovu nebo mít k dispozici také dvě nádoby a s předstihem si vypěstovat další dávku.

TRÁVA

VYROBENÝ TRUHLÍK NA PŠENICI + KVĚTINÁČ S OBALEM - větší obrázky zde

VÝROBKY S MALTÓZOU

13.HRAČKY

S hračkami pro kočky je to někdy jako na houpačce. S čím si jeden den hrají, to je druhý den nezajímá a naopak, takže je dobré hračky střídat, pokud vám připadá, že je hra už tolik nebaví. Všeobecně jsou oblíbené udice, různé míčky a hračky s catnipem. Pamatujte, že kočka si nejraději hraje s vámi, samotnou ji hra tolik nebaví. Ragdollové s oblibou aportují, k této činnosti si nejčastěji vybírají měkké nešustivé míčky nebo malé plyšové hračky.
Koťátka od nás dostávají spoustu drobných hraček do výbavičky.

14.PREVENCE

V každém případě byste doma měli mít teploměr. Ideálně digitální s rychlým výsledkem měření, velkým displejem a flexibilním koncem.

Nejčastějším problémem, se kterým se nový majitelé kotěte mohou setkat, bývá řidší stolice nebo průjem. Nemá-li kočka jiné příznaky nemoci, je dobré mít doma "první pomoc", příklady jsou uvedeny níže. Dbejte na to, aby kočka měla dostatek tekutin!!! Nejlépe vždy konzultujte s veterinářem. V případě, že průjem trvá déle nebo má kočka i jiné příznaky nemoci (např. zvracení, apatie, horečka, atd.) je návštěva veterináře nutná!!!

Máme dobré zkušenosti s těmito výrobky:
Enterozoo - detoxikační gel, který na sebe váže toxiny, patogeny a škodlivé látky a odvádí je z těla ven. Pomáhá zmírnit průjem případně zkrátit dobu jeho trvání.
Aptus Aptobalance - prebiotikum a probiotikum, obsahuje laktobacily určené pro úpravu funkce střevní mikroflóry.
Royal Canin VD Gastro Intestinal (před použitím byste měli konzultovat s veterinářem) - granule nebo kapsičky, veterinární dieta pro kočky s akutním či chronickým průjmem či jiným onemocněním.
Křemelina - hornina bohatá na křemík a minerály, napomáhá k pročištění organismu, zejména trávicího traktu. Zachycuje toxiny, absorbuje bakterie, houby, viry aj. a poté je vyplavuje z těla. Lze užívat preventivně.