REZERVACE A KOUPĚ KOŤÁTKA

ZKRÁCENÉ INFORMACE K REZERVACI A KOUPI KOŤÁTKA
Podrobnější informace v případě vašeho zájmu o koťátko samozřejmě poskytneme při telefonátu.

MÁM ZÁJEM O KOŤÁTKO
Koupě kočičky je závažné rozhodnutí a s trochou nadsázky by se dalo přirovnat k rozhodnutí pořídit si potomky. Ano, život s kočkou je za ideálního stavu skvělý - přinese vám do domácnosti oživení, spoustu lásky, něhy, roztomilosti, zkrátka nový rozměr. Pokud tedy o koupi uvažujete, kromě toho, co už víte nebo tušíte - že je úžasné mít jako mazlíka kočičku, vězte, že je také nutné akceptovat možnost objevení se jakéhokoliv "problému", který vás předem ani nenapadne.
Nejčastější "patálie" ze života s kočkou, které mohou překvapit začátečníka, ale vlastně i člověka, který už kočičku měl, ale nemusel "nic" řešit:
V rodině se objeví alergie (je nezbytné zjistit už předem). Překvapí vás, že kočičí chlupy jsou naprosto všude (i ve skříni na oblečení) bez ohledu na to, že luxujete pětkrát denně. Uvědomíte si, že kočka je pro vás vlastně starost navíc a nezbývá vám na ni čas. Kvalitní strava a celková péče o číču zasáhne do rodinného rozpočtu. Kočka zničí žaluzie, gauč, čalouněné židle. Kočička má opakovaně průjem nebo si ušpiní po vykonání potřeby chloupky či do hromádky šlápne a ještě ten poklad obtiskne na podlahu, koberec, pohovku a budete to muset uklidit. Děti se nebudou bez dozoru chovat tak, jak si představujete a obětujete hodně času a energie na nápravu či kontrolu situace. Miláček vás bude v noci budit a hlasitě se dožadovat hraní, jídla. Nebudete moci zavírat dveře do koupelny a na toaletu, neboť ragdoll chce být s vámi a bude na zavřené dveře škrábat. Z nějakého důvodu kočka začne chodit mimo záchůdek. Objeví se zdravotní problém nebo nemoc a bude psychicky i finančně náročné péči zvládnout.
Pokud jste vnitřně připraveni na všemožné situace, které mohou nastat při vašem soužití, jste přesvědčení, že kočička bude pro vás člen rodiny a budete ji milovat, a jste si jistí, že hypotetické překážky za všech okolností překonáte, vašemu rozhodnutí přivítat u vás kočičku už by nemělo nic bránit.
Jestliže zatím žádnou kočku doma nemáte a už jste pevně rozhodnutí, že kočička určitě musí být váš nový člen rodiny, zvažte také možnost poskytnout domov dvěma kočičkám zároveň (dvě koťata, kotě + dospělá kočka, kotě ragdoll + kotě jiné rasy, atd.). Je to dvojnásobná radost (i starost) a je úžasné pozorovat kočky při hraní a poskytnout jim zvířecího kamaráda, se kterým budou mít zase jiné zážitky než s lidmi.

REZERVACE KOŤÁTKA
V naší CHS máme následující postup, ke kterému jsme průběžně dospěli.
Všechna koťátka po celou dobu doma pravidelně fotíme (natáčíme videa) a tato obrazová dokumentace je stále dostupná na Rajčeti (odkaz u fotografie koťátka), můžete se tedy kdykoliv podívat, jak kotě roste a mění se.

NENAROZENÁ KOŤÁTKA
Koťátka před narozením nelze rezervovat.

KOŤÁTKA OD NAROZENÍ DO PRVNÍHO OČKOVÁNÍ
Pokud o některé kotě máte zájem a je volné, je možné si jej závazně rezervovat zaplacením rezervačního poplatku již v tomto období (požadujeme předem telefonát). V případě, že od koupě koťátka odstoupíte, je tento rezervační poplatek nevratný. I po rezervaci kotěte si ovšem ponecháváme právo rozhodnutí kotě vám neprodat (z různých důvodů), v tomto případě vám rezervační poplatek vrátíme v plné výši.

KOŤÁTKA PO PRVNÍM OČKOVÁNÍ
Pokud budeme mít volné koťátko, které je již naočkované a máte o něj zájem, můžete nejprve přijet na návštěvu a poté se rozhodnout, zda koťátko budete chtít zarezervovat.

Většina zájemců si koťátko vybere čistě podle osobních preferencí, zda chce holku nebo kluka, sealové nebo blue, mitted nebo bicolor atd. nebo podle fotek koťátka. Někteří zájemci nechávají v podstatě výběr na nás. Někdy se setkáváme i s tím, že zájemce se chce nejprve na koťátko podívat, než si jej závazně rezervuje. Je přesvědčený, že při osobním kontaktu pozná, které koťátko je pro něj nejvhodnější, podle toho, jak se chová. Z našich dosavadních zkušeností vyplývá, že toto není možné z návštěvy poznat, neboť koťátka mají v tomto věku v podstatě jen jeden zájem, a to hraní - tomu podřizují veškerý čas, kdy nebaští nebo nespí. Takže pokud přijedete na návštěvu, kotě si stejně bude hrát, běhat za hračkami nebo udičkou a nebude se věnovat vám. Jestliže kotě bude již unavené, nechá se v klidu hladit a chovat, ale to také neznamená, že kotě bude mazlivé podle vašich představ (mimochodem zrovna slovo "mazlivé" je velmi subjektivně vnímáno a každý si pod ním představuje něco jiného). Pokud koťátko spí, nemusí ho vzbudit ani to, že si jeho sourozenci hrají, a to bývá dáno tím, že se znavilo při předchozí hře. I pokud zájemci měli opravdu možnost "vybrat" si z koťátek, nevěděli v této situaci, které zvolit. Již jsme se také přesvědčili, že chování kotěte doma mezi sourozenci nemusí vždy vypovídat o tom, jak se nakonec bude chovat v novém domově. Všeobecně samozřejmě mezi koťátky určité rozdíly najdeme, ale věkem se často vše mění a nakonec kotě, které bylo opatrnější než sourozenci, je v novém domově neohroženým králem a mazlivé koťátko projevy vaší náklonnosti ve finále nevyhledává. Velmi je rovněž další chování kočky ovlivněno podněty v nové rodině, spolubydlícími, společně stráveným časem, vaším chováním, také věkem kočky a dalšími faktory.
Ačkoliv naše koťátka jsou standardními reprezentanty plemene, po příchodu do nových domovů nejsou vystrašená a nemají problémy s adaptací, nelze to předem zcela zaručit.
Zkrátka a jednoduše, máte-li vysněnou kočičku s přesně danými konkrétními vlastnostmi, mohli byste být zklamaní a proto je důležité akceptovat, že nakonec se vy přizpůsobíte kočce a ne ona vám.
Návštěvy přijímáme výhradně po prvním očkování koťátek. Návštěvy plánujeme na maximálně 60 minut, to je dostatečný čas, abyste se stihli podívat a zeptat na vše, co vás zajímá. Zapomenete-li na něco, můžete samozřejmě kdykoliv napsat nebo zavolat. Prosíme o dodržení domluveného času, protože podle toho plánujeme celý průběh dne, navíc často máme návštěvy domluvené hned po sobě.

DOPLATEK ZA KOŤÁTKO
Doplatek za kotě můžete zatím platit jak hotově (při odběru kotěte a podepsání kupní smlouvy) nebo převodem na účet (před podpisem smlouvy a předáním kotěte).