PROČ NEKUPOVAT KOTĚ BEZ PP

Tento článek bude nejspíše procházet ještě úpravami - například nás někdo upozorní na chybějící skutečnost, přibydou nové otázky a příklady. Máte-li nějakou připomínku, dejte nám vědět, zvážíme relevanci vašeho argumentu a eventuelně zapracujeme.

JAK VYBRAT CHOVATELE

Jestli jste se již rozhodli, že chcete koťátko s PP, máte za sebou pravděpodobně více či méně hodin studia k danému tématu. Ale další významné rozhodnutí vás ještě čeká - a to od jakého chovatele si koťátko vybrat. Zdánlivě jednoduchá otázka, na kterou je jednoduchá odpověď - od dobrého chovatele. Ovšem dobrý chovatel je velmi relativní pojem. Někdo dává přednost určitému chování nebo osobním sympatiím, pro dalšího je alfou a omegou fundovanost chovatele, jiný hodnotí podle prostředí, kde koťátka vyrůstají a jestli jsou opravdu v kontaktu se členy domácnosti. Ideálně vše dohromady - ale to se také často nedá zhodnotit úplně objektivně a dá se o tom i dlouho polemizovat. Asi nejdůležitější je chovatel poctivý. To znamená člověk, který vám doloží zdravotní testy svých koček, říká věci na rovinu a nepodvádí a v případě vyskytnuvšího se problému vám bude nápomocen a ochoten věc řešit.
Bohužel i mezi chovateli se najdou "černé ovce", proto je někdy těžké se zorientovat (ale máte daleko menší šanci na takové narazit než kdybyste vybírali koťátko bez PP). Jestli se vám cokoliv nezdá, ptejte se, je to nejlepší prostředek k tomu, abyste se rozhodli správně. Pamatujte také na známou pravdu, že leckdy čím je větší lhář či podvodník, tím také lépe umí mlžit a maskovat daný status quo.
Ať chceme nebo nechceme, vždy naše myšlení a pocity ovlivňuje soubor všech možných faktorů, ze kterých si uděláme ucelený závěr. Za všech okolností je ale na místě zůstat pragmatický.

Nejčastěji jsme se u zájemců o koťátka setkali s těmito názory, připomínkami nebo obavami:

1. Chovatel nemá webové stránky, takže to není seriózní chovatel, protože se těžko kontroluje, kde vlastně kočky žijou, kolik jich vůbec je a jestli nevidím jiné dokumenty než k dané kočce.

Je fakt, že absence webu může o něčem vypovídat, ale nemusí to zákonitě znamenat něco špatného. I chovatel je jen člověk, který může mít i jiné zájmy, nemá tudíž čas nebo i schopnosti neustále aktualizovat webové stránky.

2. Chovatel se nabídl, že mi kotě přiveze (někam).

Protože je to velmi častá výmluva množitelů, jak držet zájemce dále od svého bydliště, mají lidé strach a ten je skutečně na místě. Na druhou stranu se ale může stát, že tímto vám chce chovatel naopak vyjít vstříc. Jen se to stává u chovatelů v naprosto specifických případech (jste spolu již dlouho v kontaktu, má na vás refrence, nemáte možnost spojení, jste zdravotně omezeni, atd.), ale NIKDY by vám chovatel neměl odříkat osobní návštěvu, na to pozor.

3. Kocoura - tatínka, eventuelně i ostatní kočky, vám zrovna nemůžu ukázat (běhá někde venku, spí, není mu dobře).

Naprosto nemyslitelné, v tomto případě si koupi koťátka velmi dobře rozmyslete.

4. Koťátko vám přenechám podstatně levněji, jestli nepotřebujete PP (nechcete chodit na výstavy, PP jsou vám k ničemu, atd.).

V žádném případě koťátko nebrat, je to jasné porušení chovatelského řádu a tento člověk není seriózní chovatel, ale množitel.

5. Testy vám nyní neukážu, zrovna je nemohu najít

Buď je chovatel má a není problém je dát k dispozici k prostudování nebo je nemá, takže jednoduché rozhodování. Většina poctivých chovatelů vám je při návštěvě ukáže sama a navíc dostanete i kopie zároveň s dokumenty ke koťátku.

6. Chovatel říká, že smlouva je zbytečná.

Neberte si koťátko od takového chovatele, i když za určitých okolností vám ani smlouva nezaručuje bezproblémové a rychlé jednání (jsme zpátky u poctivosti chovatele). Stále ale máte jasně daná pravidla, při jejichž porušení se dá vše řešit.Článků o tom, proč si vybrat raději koťátko s PP, bylo už sepsáno opravdu hodně, proto jsme se rozhodli tuto otázku rozebrat podrobněji z opačné strany - proč nekupovat bez PP?

VÝHODY PŘI KOUPI KOTĚTE BEZ PP - ŽÁDNÉ

V následujícím souhrnu vám přiblížíme, proč koupě koťátka bez PP nemá naprosto žádné výhody oproti koupi kotěte s PP. Nikdy sice nemáte úplnou jistotu, co budoucnost přinese, ale koupí kotěte s PP jednak máte zaručeno, že jste si koupili opravdu Ragdolla a také významně zvyšujete pravděpodobnost, že koťátko bude zdravé a řádně socializované. Pro lepší orientaci jsou v článku použity termíny chovatel (řádně registrovaný, dodržující daná pravidla chovu) a množitel (může cokoliv, ať už má jedinců za účelem množení desítky nebo je "jen milujícím" množitelem domácím).

Jsou zde velmi zjednodušeně shrnuta základní holá fakta, ačkoliv různé výjimky jistě existují.

PROČ TEDY NEKUPOVAT KOŤÁTKO BEZ PP?

A. CENA (Tento odstavec je z roku 2016, aktuální údaje výhledově doplníme)

Začneme cenou, ne proto, že je cena z našeho pohledu to nejdůležitější. Bohužel je to ale jediný faktor, kvůli kterému se nakonec někteří lidé rozhodnou raději pro koťátko bez PP. Pomineme-li fakt, že částka za koupi koťátka s PP se v podstatě rovná jedné měsíční výplatě v nepříliš dobře placeném zaměstnání (průměrně 10000 - 20000 Kč), uvidíte, že ve skutečnosti je tato částka přibližně stejná jako při koupi kotěte bez PP. Záleží dále na tom, čím koťátko budete krmit a celkově jak moc ho budete "rozmazlovat", ale v každém případě je pořizovací cena to nejmenší v porovnání s tím, kolik ještě prostředků do svého vysněného kamaráda "investujete".
V následující tabulce jsou zahrnuty průměrné částky vynakládané v chovu (členský příspěvek se platí každý rok). Žluté řádky včetně nákladů se týkají přímo kotěte. V potaz jsou brány jak nejlevnější, tak dražší varianty péče o kotě (náklady mohou být ale i vyšší). Logicky vzato - množitel sotva bude krmit kotě ultraprémiovým krmivem bez obilovin, ale pro objektivitu je i v těchto kolonkách počítáno s touto možností. Stejně tak je v rámci objektivity počítáno i s minimálními náklady u chovatele i přesto, že solidní chovatel jistě nekrmí svoje kočičky "šrotem". Nulové částky znamenají, že koťátko bylo pouze kojeno, což není nijak vzácné. Jestliže si tedy koupíte koťátko s PP a chcete se o něj i kvalitně starat, za těch několik týdnů (o které je déle u chovatele oproti množiteli) byste vynaložili přibližně rozdílovou cenu (kotě s PP - kotě bez PP). Z toho jasně vyplývá, že ani zdánlivě nižší cena není důvod pro koupi kotěte bez PP.
Všechno se do tabulky "nacpat" nedá. V tabulce tedy není zahrnuto spoustu dalších výdajů, například cena chovných zvířat, která u chovatele koťátek s PP je průměrně 7 - 20ti násobná (1400 - 4000 Euro, dle kvality rodokmenu a konkrétního zvířete) oproti neidentifikovatelným rodičům koťat bez PP (kdy rodič bez PP byl pořízen za cca 5000 Kč), výstavy, různé další platby, pakliže jste v plusových hodnotách, tak i daně.
To nejdůležitější, co můžete koťátkům poskytnout, totiž váš čas, záměrně není uveden. Nelze jej totiž přepočítat na peníze. Vězte, že naprosto minimální množství času, věnovaného koťátkům během prvních 13 týdnů jejich života, je přibližně 100 hodin, ale ve skutečnosti drtivá většina chovatelů tuto "metu" překročí velmi záhy po narození koťátek. Hodiny věnované focení, výběru fotek nebo natáčení koťátek také nejsou nijak zanedbatené.

Závěr:
Kotě bez PP ve skutečnosti není levnější.
Hypoteticky: pokud množitel bude kotě vychovávat minimálně 12 týdnů, po celou dobu krmit kvalitním krmivem, 2 x naočkuje, několikrát odčerví, načipuje, vykastruje a bude se koťátku řádně věnovat (a bude mít testované rodiče určené do chovu), nikdy ho nekoupíte za průměrně nabízenou cenu (4000 - 6000 Kč).

B. RODIČE

1. VARIANTA
Otec ani matka nemají PP
Závěr: nevíte, co vám z koťátka vyroste

2. VARIANTA
Otec nebo matka mají PP, druhý z rodičů PP nemá
Závěr: nevíte, co vám z koťátka vyroste

3. VARIANTA
Otec i matka mají PP - "chovají" načerno, tedy množí, z těchto důvodů:
a) množitelé si zakoupili rodiče určené pro chov, ale nesplňují další podmínky pro chov s PP
b) množitelé si zakoupili za zlomkovou cenu rodiče, kteří nejsou určeni pro chov, neboli mazlíka (podvedli tak majitele CHS)
Závěr: nevíte, proč byli rodiče vyloučeni z chovu, podporujete koupí koťátka podvodníky

4. VARIANTA
Kombinace varianty 2 + varianty 3
Závěr: nevite, proč byli rodiče nebo jeden z rodičů vyloučeni z chovu, podporujete koupí koťátka podvodníky, nevíte, co vám z koťátka vyroste

Další rizika:
Jestliže vám nevadí podporovat podvodníky ani fakt, že nevíte, co vám z koťátka vyroste, vezměte ještě na vědomí:
Množitel vám ukáže PP, matku, otce - nemáte šanci poznat, jestli vidíte skutečnou matku, skutečného otce, správné PP. 

C. ZDRAVÍ

S největší pravděpodobností množitel nemá kočky testované na smrtelné dědičné choroby (HCM, PKD) ani na smrtelné infekční choroby (FeLV, FIV). Má-li u koček provedené testy, cena koťátek bude vyšší.

Další rizika:
Je velmi jednoduché tyto testy zaměnit, eventuelně natestovat jakékoliv zvíře a dle potřeby podstrčit, musíte být obezřetní (platí vždy). Zamyslete se nad tím, jak důvěryhodný je množitel.

D. SOCIALIZACE

Koťátka nejspíše nebudou správně socializovaná, neboť odcházejí do nových domovů příliš brzo.

E. ZÁRUKY A RADY

Žádné nedostanete, pokud se vám povede v případě potíží s množitelem ještě někdy spojit, bude vám to naprosto k ničemu, protože žádná vaše stížnost nebude nikoho zajímat.

ZÁVĚR:
NEEXISTUJE JEDINÝ ROZUMNÝ DŮVOD PRO KOUPI KOŤÁTKA BEZ PP

Uvědomujeme si, že tento souhrn faktů může působit dosti stroze a příkře, ale jsou to pouze shrnutá základní fakta.

Na úplný konec tohoto tématu zařazujeme několik inzerátů posbíraných v jeden jediný den, abyste věděli, na co ještě dávat pozor. Různé inzertní servery se podobnými inzeráty doslova hemží. Pokud bude poptávka po těchto koťátkách či štěňátkách bez PP, bude bohužel i čím dál více množitelů. Je to totiž ve všech ohledech jednodušší než být registrovaný chovatel. Tato problematika je daleko obsáhlejší a je mnoho pěkně zpracovaných článků, proč nemnožit. Určitě si některý vyhledejte předtím, než se definitivně rozhodnete pro vašeho parťáka.

Udělejte si sami obrázek, jak důvěryhodní asi budou tito množitelé.

1. Ragdol bez PP po rodičích s PP
Koťátka budou údajně očkovaná (2x?) a odčervená, proto asi cena 6000 Kč. Kdy půjdou koťátka do nového domova není uvedeno, testy neuvedeny. Inzerent je množitel nebo podvodník, důvody uvedené výše.

2. Ragdoll bez PP po rodičích s PP
Klasická výmluva množitele určená zájemcům, kteří nemají nastudováno:
Maminka nemá ráda výstavy, tak ji nemáme uchovněnou - je to lež a inzerent je lhář.

3. Ragdoll bez PP krytí
Výborně, kocourek už zplodil 23 koťátek, určitě všechna jsou po testovaných rodičích a navíc kocourka chrání před pohlavně přenosnými chorobami dalšími testy požadovanými od budoucích maminek.

4. Ragdoll bez PP krytí
Až kocourka najdou, koťátka budou inzerovat zaručeně jako čistokrevná, jen bez PP. 

5. Specializovaná chovná stanice
Tak toto je vrchol. Opravdu nepochopitelné. O nic se nestaráme a jak se nám to tady pokříží, je také jedno, zájemců máme dostatek...

6. Sháním koťátko
Tento inzerát není pro zájemce nijak nebezpečný ani na něm není nic špatného (kromě toho, že slečna si nakonec sežene nejspíše koťátko bez PP a v případě, že bude nemocné, skončí třeba v útulku). Zařadili jsme ho proto, abyste si opravdu dobře rozmysleli, jestli budete moci novému členu rodiny poskytnout adekvátní běžnou péči, a to i v případě nečekaných komplikací.

7. Biewer yorkshire
Obdobné je to i u pejsků. Až jednou budete hledat štěňátko biewer yorka, tak vám bude majitel fenky třeba říkat, že táta měl PP - vždyť toto je přece typický biewer, zkušený a zdravý.

7. Jack Russel teriér a Čivava - krytí
A na závěr tátové spousty "čistokrevných" štěňátek. Beze slov.